Arhitektonski studio iz Ljubljane je pre izvesnog vremena projektovao i izgradio mikro kuću izuzetno neobičnog izgleda. Ovaj put su prethodni projekat malo izmenili i izgradili pop-up biblioteku.
Arhitekte Ofisa su tokom ovog projekta sarađivali sa kolegama, arhitektama iz C+C, kao i C28. U ovaj neobičan projekat, bila je uključena i inžinjerska firma AKT, a izvođač radova je bila kompanija Permiz.
Zajedničkim projektom su uspeli stvoriti potpuno jedinstvene jedinice, tačnije modularne prostorije. Dobijene modularne jedinice mogu se postavljati vertikalno ili horizontalno, kako bi se dobile veće strukture. Zanimljivo je da su projektovane tako da se mogu prilagoditi raznim terenima, lokacijama pa i klimama.
Na nedelji dizajna u Milanu predstavljen je ovaj prototip modularnog objekta, a već sada ekipa arhitekata razmišlja o svim drugim mogućnostima primene ovog arhitektonskog čuda. Dimenzije ovog modularnog objekta su: dužina 4,5 metra, visina 2,7 metara i širina 2,5 metra.
Svaka ćelija je dizajnirana tako da u njoj ima dovoljno prostora za kuhinju, prostor za spavaću sobu sa krevetom, kao i kupatilo i toalet. Prostor u unutrašnjosti jedinica su izuzetno fleksibilni i prilagodljivi. Postoji mogućnost promena, kada se koriste u raznim kombinacijama, što znači da su tada prostorije predviđene za spavanje, odvojene od dnevnog boravka i kuhinje.
Donji i gornji moduli su orijentisani sa svojim konusnim krajevima, koji su opet okrenuti prema horizontu grada. Kontrolisana konfiguracija se smatra idealnom, kada se tri modula postavljaju vertikalno.
I ovo nije kraj priče o sjajnom timu Ofis Arhitekti iz Slovenije. Jedan od njihovih ozbiljnijih projekata je kuća, koja je izgrađena od tri elementa. Ovaj objekat je izgrađen za potrebe fudbalskog kluba iz Belorusije.
Link ka sajtu odakle su skinute fotografije:
www.dezeen.com/2017/10/29/ofis-arhitekti-combines-modular-living-units-pop-up-library-ljubljana-castle/
Odgovori